Jesteśmy ludźmi. Wszyscy.
Rodzimy się w otoczeniu śluzu, krwi i krzyku. Żyjemy pośród zapachu potu swojego i innych.
Nasze ciała wydzielają przeróżne substancje o różnych konsystencjach. Ślina, kwas, żółć, mocz, kał.
Pot, łój, łzy.
Paznokcie, włosy, zęby.
Cały proces napędza utlenowana krew. Tłuszcz, śluz, sperma.
Łupież, wysypki, wypryski, strupy, narośle, ropa.
Pulsujący rytm krwi napełnia wszystko życiem. To skomplikowany, niebywale złożony proces.
Ten natłok obrzydliwości ma w sobie coś pięknego.
A jednak wciąż nam mało. Dorzucamy więcej substancji w odpowiednie miejsca. Wstrzykujemy, wciągamy, rozcinamy, naciągamy, zszywamy.
Przyprawiamy głowy o zawroty.
Znieczulamy nerwy chwilowo lub na zawsze.
Cierpimy ból od nienaturalnych ciężarów.
Dążymy do piękna.
Chudniemy, golimy, modyfikujemy. Malujemy twarze, poprawiamy włosy, nerwowo spoglądamy w lustra. Jednak pomimo tych wszystkich sterylnych zabiegów, nasza biologiczna obrzydliwość pozostaje nienaruszona. Nasza skóra łuszczy się regularnie i błyskawicznie odradza. Mięśnie pracują kurcząc się i rozciągając. Podnoszą tym temperaturę ciała, które chłodzi się w jedyny znany mu sposób. Żyły i tętnice pulsują od przepływającej krwi. Narządy wewnętrzne nieustannie pracują wydzielając niezbędne enzymy i hormony. Chrząstki trzeszczą przy ruchach twardych kości.
Nie ma pięknych ciał. Wszyscy jesteśmy obarczeni obrzydliwością.
Skupiamy się na sprawach nieistotnych, nietrwałych, kruchych. Co by zostało, gdyby...
... naskórek z szelestem złuszczyłby się całkowicie. Jego jasne fragmenty sfrunęłyby na ziemię, zaspokajając wygłodniałe roztocza. Później ze słodkim mlaśnięciem oddzieliłaby się od mięśni skóra właściwa. Elastyczne płaty upadając ułożyłyby się na różnorakie sposoby. Harmonijki, rulony, poszarpane ochłapy. Żyły wypełnione krwią błyszczałyby kusząco. Byłyby takie soczyste. Po spuszczeniu juchy do paru wiader, byłyby już tylko smętnym przypomnieniem tych niesfornych żył z niewysmażonych kotletów. Krew wesoło chlupocząca w wiadrach, drwiłaby również z mięśni. Odbarwione, pozbawione motywacji, byłyby cieniem dawnego symbolu siły i potęgi. Dołączyłyby do skóry jako kawałki zwykłego, żylastego mięsa. Narządy wewnętrzne, teraz już niczym nieprzytrzymywane, wypadałyby z głuchymi plaśnięciami ze szkieletu.
Kilometry jelit.
Drobne nereczki i obły płat wątroby.
Trzustka, grasica, żołądek z przełykiem.
Płuca z tchawicą.
Serce w worku.
Dwie gałki oczne, a za nimi galaretowaty mózg.
Kości z trzaskiem połamałyby się i dołączyły do reszty. Powstałaby szara, trzęsąca się breja.
By przywrócić koloryt, należałoby wylać krew. Spływająca z wysoko zawieszonych wiader, nadałaby nędznemu obrazowi majestatu i artyzmu. Jej pojedyncze krople odrywałyby się od strumienia w poszukiwaniu samotnych przygód. Czerwień mieniłaby się mnóstwem odcieni i poniosłaby szare ochłapy w stronę śmierci?
Co by pozostało?
Niestety ludzie są tylko zwierzętami. Może kiedyś, w dalekiej/nie dalekiej przyszłości, człowiek nauczy się panować nad każdą z tych wydzielin, nie będą już potrzebne, zostaną zastąpione czymś innym, jak zwykle. Lubimy ulepszać, ale tak naprawdę, czy da się oszukać naturę? W końcu człowiek też jest zwierzęciem. Nadal przejawiamy zwierzęce cechy, nie tylko te barbarzyńskie, ale również te społeczne (wyjątki potwierdzają teorię). W człowieku jest w jakiś dziwny sposób zaklęta chęć ulepszania wszystkiego, część z tego, podyktowana jest lenistwem i wygodnictwem...
OdpowiedzUsuńW pewien sposób to wszystko posiada jakiś urok, krew tętniąca w żyłach jest symbolem życia, czegoś więcej, stworzenia, istnienia. To, że potrafimy się regenerować, naprawiać... jest w tym jakaś wyższa metafora, coś nie pojętego. Może to zbyt dużo, by pojąć, może chcę się w tym doszukać czegoś więcej.
Pytasz, co by pozostało? Po ciele nic. Zupełnie nic. Możemy pozostawić po sobie coś więcej dotykając duszą, naszym odrębnym, indywidualnym podpisem... Coś trwalszego niż skóra, pot, krew... czy nawet linie papilarne naszych dłoni...
Dziękuję za ten tekst. Dziękuję.
Pozostałaby czysta niczym łza dusza. Być może ewentualnie jej wspomnienie.
OdpowiedzUsuń